Висша Лига

Лестър е на ръба на славата, докато Джейми Варди потъва Съндърланд

Нападателят прави мрежи два пъти, докато Лисиците се придвижват до три победи от невероятен триумф за титлата, но все пак Раниери настоява за предпазливост

Майкъл Ригън/Гети Имиджис

Съндърланд 0 Лестър 2.

Два гола през второто полувреме на Джейми Варди, първи за Лисиците от февруари, доведоха Лестър до три победи от първата им корона във Висшата лига в неделя.

Съперниците за титлата 'шпори' отговориха, като разбиха Манчестър Юнайтед с 3-0, за да запазят слабите си надежди, но Лестър остава на седем точки напред в горната част на таблицата.

Въпреки това посланието от мениджъра Клаудио Раниери беше всички в клуба да държат краката си на земята. „Трябва да продължим да бъдем концентрирани и съсредоточени“, каза италианецът, който видя, че неговият отбор запази 14-ия си чиста мрежа за сезона и петия си в поредни мачове. „Трябва да останем спокойни, да бъдем съсредоточени, силни, твърди и да продължим напред... [но] днес направихме някои грешки, все още трябва да погледнем какво не е правилно.“

Може да са допуснали някои грешки, но като шампионите в очакване, че със сигурност са Лестър, все още печелят победа и вече могат да очакват два мача у дома, срещу Уест Хем Юнайтед и Суонзи Сити, преди да пътуват на Олд Трафорд в неделя 1 Мей ще играе срещу отбора на Манчестър Юнайтед, сега няма вероятност да се класира за Шампионската лига през следващия сезон.

Резултатът от неделя оставя Съндърланд на 18-о място и Черните котки имат ожесточена битка между сега и 15 май, ако искат да избегнат отпадането в Чемпиъншип. И все пак през първия час на Stadium of Light отборът на Сам Алардайс изравни топите на масата с техния 6ft 5in немски полузащитник Ян Кирхоф, който ръководи средата на парка. Зад него индустрията на Ламине Коне и Юнес Кабул в централната защита осигури на вратаря Вито Маноне тихи първите 45 минути с едва спасяване.

Това се промени след почивката, когато Съндърланд започна да се уморява и загуба на концентрация в 66-та минута хвана Юнес извън позиция, позволявайки на Варди да се насочи към дългия издигнат пас на Дани Дринкуотър и да отправи удар под ъгъл покрай Манон за неговия 20-ти гол за сезона.

Варди празнува, че стана първият нападател на Лестър, който вкара 20 гола в един сезон след Гари Линекер през 1984-85 с секунда след края на краен работен ден, фронтменът на Англия ускорява Патрик Ван Анхолт, преди да заобиколи Маноне и да удари топката в празно място нето.

„Важно е Джейми Варди да отбележи, защото направи няколко добри асистенции в последния мач, но той е нашият голмайстор и трябваше да вкара отново“, каза Раниери и добави, че е „много доволен от него“.

Имаше контрастни емоции за Алардайс със Съндърланд, сега на четири точки от Норич, които са на едно място над зоната на изпадащите.

Джак Родуел пропусна великолепна възможност да изравни за домакините след началния гол на Варди, шефът на Черните котки насочи пръста на вината другаде. „Не мога да приема как допуснахме първия гол“, каза Алърдайс пред репортери. „Позволихме на Джейми Варди да играе според силните си страни. Юнес знае, че това ще се случи и е трябвало да реагира на това.

Докато Алардайс събира войските си за въздушна битка за изпадане, Раниери трябва да се опита да овладее емоциите на клуба и града, въпреки че дори той изглежда се увлича в драмата. „Фантастично е, когато видиш преди мача много възрастни дами с фланелки на Лестър извън стадиона“, призна той. „Казах: „Невероятно, те дойдоха от Лестър, за да ни подкрепят“. Това е емоционално, това е фантастично, това е футболът.